Skip links

Katowickie Dzielnicowe Banki Czasu dla Seniorów Senioralne

Inicjatywa miała na celu promocję wolontariatu wśród seniorów, z tego powodu niezwykle ważna była integracja międzypokoleniowa, która miała wspomóc odbudowie więzi w lokalnej społeczności. Dlatego też uczestnikami projektu byli głównie mieszkańcy w wieku 15-60+, miało to pomóc uczestnikom efektywniej wykonywać wolontariat i zmaksymalizować skuteczność podejmowanych działań dla społeczeństwa.

Odbiorcami akcji byli przede wszystkim uczestnicy wolontariatu, tzn. mieszkańcy Katowic w wieku 15-60+, dla których udział w projekcie był szczególnie pomocny, seniorzy stali się o wiele bardziej otwarci na nawiązywanie nowych kontaktów i łatwiej aktywizowali się z młodszymi uczestnikami. Młodzież natomiast mogła poznać perspektywę i przyswoić w ciekawy sposób wiedzę doświadczonych seniorów.

W rezultacie powołaliśmy Banki Czasu w pilotażowych dzielnicach miasta Katowice, a także zakończenie projektu zorganizowaliśmy konferencję pt. „Czas – nasza nowa waluta”, podczas której seniorzy- animatorzy banków czasu – zaprezentowali ile usług wolontariackich udało im się zrealizować oraz opowiedzieli o swoich wrażeniach związanych z animacją wolontariatu.

Termin realizacji

01.04.2015–31.12.2015

Liczba odbiorców

50

Strona projektu

-

Co nam się udało

Realizacja projektu wpłynęła pozytywnie na integrację międzypokoleniową pomiędzy seniorami a młodzieżą. Dzięki inicjatywie społeczność Katowic otworzyła się na działania wolontariatu, szczególnie efekt ten był widoczny wśród seniorów, którzy chętniej brali udział w nowych działaniach na rzecz lokalnej społeczności i korzystali z tym już realizowanych projektów w ich mieście.

50
ODBIORCÓW BEZPOŚREDNICH
100
ODBIORCÓW POŚREDNICH
10
PRACOWNIKÓW
5
WOLONTARIUSZY

Obszar interwencji

W dużych miastach takich jak Katowice tempo życia wyjątkowo przyspiesza, coraz częściej brakuje nam czasu dla bliskich, a tym bardziej dla lokalnego społeczeństwa, które nas otacza. Jest to szczególny problem dla seniorów, którzy często w wyniku tego nie mają możliwości aktywizacji z zabieganym społeczeństwem. Wobec tego powstał projekt dzielnicowych banków czasu, które umożliwiły seniorom czynne działanie na rzecz społeczeństwa w grupach wielopokoleniowych. W wyniku tych działań skorzystało całe lokalne społeczeństwo.

asos

Finansowane przez Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, Rządowy Program na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014–2020.

Inne Projekty

Ta strona wykorzystuje pliki cookie.
Skip to content
Zobacz
Przeciągnij