Skip links

Smaczne Babcie Senioralne

Inicjatywa społeczna polegała na aktywizacji seniorów, tych nieaktywnych oraz samotnych, którzy odsunęli się od społeczności. W projekcie “Smaczne Babcie” seniorzy wspólnie gotowali, a następnie wraz z kuchnią mobilną uczestniczyli w eventach, podczas których dzielili się ugotowanymi przez siebie potrawami z innymi ludźmi. Posiłki były rozdawane za darmo a towarzyszyła temu dobrowolna zbiórka publiczna, mająca na celu zebranie środków, które zostały wykorzystane w celu zakupu produktów żywnościowych na kolejne wydarzenie lokalne z udziałem mobilnej kuchni. W ten sposób model “Smaczne Babcie” sam siebie finansował.

Projekt został skierowany do nieaktywnych społecznie oraz samotnych seniorów województwa śląskiego. Ze względu na to, że takie osoby unikają kontaktów ze społeczeństwem, wolą przebywać samotnie w domu bądź w wąskim gronie rodziny, ciężko było nam dotrzeć do nich z informacją, że mają możliwość dołączenia do kulinarnego wydarzenia. Pomocne okazało się tutaj wsparcie ze strony Domów Pomocy Społecznej oraz seniorów aktywnych, którzy znając takie osoby w swoim otoczeniu, zapraszali je do wzięcia udziału w projekcie “Smaczne Babcie”.

Podczas tych wspólnych warsztatów seniorzy nauczyli się na nowo nie tylko gotować, ale także nauczyli się jak funkcjonować w społeczeństwie poprzez nawiązanie nowych relacji. Dzięki temu zostali oni zachęceni do korzystania z innych zajęć przygotowanych z myślą o seniorach (na przykład pływanie, układanie kwiatów), a także chętniej nawiązywali nowe znajomości oraz prowadzili swobodnie rozmowy z dotąd nieznanymi sobie osobami (na eventach ze społecznością lokalną).

Termin realizacji

01.12.2017–30.04.2018

Liczba odbiorców

42

Strona projektu

-

Co nam się udało

W ramach projektu udało się nam stworzyć przenośną kuchnię w dwóch wersjach: ze zlewozmywakiem oraz pełnym blatem roboczym. Mobilna kuchnia była dostosowana do pracy podczas eventów otwartych dla społeczności lokalnej i możliwa do złożenia przez każdą grupę.  Przeprowadzaliśmy również szereg warsztatów, podczas których seniorzy uczyli się wspólnie gotować, organizować pracę w kuchni oraz dzielić się obowiązkami. Podczas pracy w grupach mieszanych, złożonych z seniorów aktywnych oraz nieaktywnych uczestnicy przyswoili podstawowa wiedze na temat pracy w gastronomi i przede wszystkim higieny pracy.

42
ODBIORCÓW BEZPOŚREDNICH
235
ODBIORCÓW POŚREDNICH
21
PRACOWNIKÓW
16
WOLONTARIUSZY

Obszar interwencji

Samotni seniorzy z niską aktywnością społeczną często zamykają się na społeczność lokalną oraz inicjatywy z nią związane, nie rzadko mają problemy z odnalezieniem się w szybko zmieniającej się rzeczywistości oraz nawiązaniu nowych relacji. Wobec tego powstała inicjatywa “Smaczne Babcie”, która miała na celu włączenie nieaktywnych seniorów do życia lokalnej społeczności poprzez zorganizowanie warsztatów kulinarnych i utworzenie mobilnej kuchni otwartej dla wszystkich chętnych.

stocznia

Projekt jest we współpracy z Pracownią Badań i Innowacji Społecznych “Stocznia” i Ministerstwem Rozwoju.

Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

Inne Projekty

Ta strona wykorzystuje pliki cookie.
Skip to content
Zobacz
Przeciągnij