Skip links

Google dla Seniorów 2.0 Senioralne

Projekt dofinansowany ze środków programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021–2025.

Google dla Seniorów 2.0 to inicjatywa, która skierowana jest do osób powyżej 60 roku życia z województwa śląskiego. Jej celem jest zwalczanie wykluczenia cyfrowego w tej grupie wiekowej poprzez organizowanie warsztatów w 30 gminach województwa. Uczestnicy szkoleń są zapoznawani z narzędziami Google i ich praktycznym wykorzystaniem w życiu codziennym.

Koordynator Anita Drygajło
a.drygajlo.innowacjespoleczne@gmail.com

Grupa docelowa inicjatywy charakteryzuje się niskim poziomem wiedzy na temat nowych technologii i ich praktycznym wykorzystaniem. Bezpośrednimi uczestnikami naszego projektu jest 300 osób powyżej 60 roku życia, które mieszkają na terenie województwa śląskiego. Działania prowadzone są w miejscowościach: Będzin, Czeladź, Czechowice-Dziedzice, Jaworzno, Gostyń, Lubliniec, Piekary Śląskie, Pszczyna, Jastrzębie Zdrój, Świętochłowice, Tarnowskie Góry, Zawiercie, Żory, Żywiec, Knurów, Częstochowa, Racibórz, Mikołów, Mysłowice, Katowice, Sosnowiec, Świerklany, Czerwionka-Leszczyny, Bieruń, Tarnowskie Góry oraz Węgierska Górka. Dodatkowo, nasze działania docierają do organizacji pozarządowych, które otrzymują od nas scenariusz i materiały warsztatowe do powtórnego wykorzystania i przeprowadzenia warsztatów.

W ramach inicjatywy Google dla Seniorów 2.0 przeprowadzamy 270 godzin warsztatów, podczas których seniorzy podnoszą swoje kompetencje cyfrowe i zdobywają nowe umiejętności. Seniorzy zyskują wiedzę z zakresu korzystania z platformy YouTube, Google Maps, Google Meet, tłumacza. Sposób monitorowania: wykonanie testu na koniec. Poprzez przeprowadzenie cyklu szkoleń zmniejszamy poziom wykluczenia cyfrowego u uczestników naszego projektu.

Formularz zgłoszeniowy
Materiały warsztatowe
Ewaluacja

Termin realizacji

01.04.2022-31.12.2022

Liczba odbiorców

300

Strona projektu

-

Co nam się udało

Tworzymy materiały szkoleniowe dostosowane do percepcji osób starszych, a scenariusze zajęć udostępniamy innym organizacjom pozarządowym. Przyczyniamy się do wzrostu kompetencji cyfrowych u osób starszych z małych i średnich miejscowości na Śląsku. 30 grup senioralnych poznaje nowe narzędzia i możliwości wynikające z posługiwania się nowymi technologiami. Zdobyte dzięki warsztatom umiejętności pozwalają uczestnikom projektu na większą samodzielność w cyfrowym świecie.

300
ODBIORCÓW BEZPOŚREDNICH
150
ODBIORCÓW POŚREDNICH
10
PRACOWNIKÓW
5
WOLONTARIUSZY

Obszar interwencji

Pandemia COVID-19 ujawniła problem wykluczenia cyfrowego w grupie osób powyżej 60 roku życia. Inicjatywa Google dla seniorów odpowiada na potrzeby osób starszych. Dzięki niej seniorzy z różnych miejscowości województwa śląskiego zapoznali się z nowymi narzędziami i aplikacjami, ale również nauczyli się korzystać z przydatnych narzędzi za pomocą urządzeń mobilnych. Uczestnictwo w zajęciach pozytywnie wpłynęło na aktywizację seniorów i pozwoliło nawiązać nowe znajomości. Dzięki inicjatywie uczestnicy stali się aktywnymi uczestnikami świata internetowego i przełamali krzywdzące stereotypy o osobach starszych.

Nasi trenerzy

Bartosz Rybczak – trener – od 4 lat działa w Ośrodku Studiów o Mieście Gliwice, zajmując się nowoczesną urbanistyką i pracą na rzecz polepszania życia w mieście w tym jego dostępnością dla osób starszych i niepełnosprawnych. Od stycznia 2019 koordynator regionalny w projekcie Obywatel.IT.

Łukasz Łój – trener kompetencji cyfrowych – trener w projekcie InternetSafety i Obywatel.It. Posiada doświadczenie w projektach senioralnych, w tym w projektach realizowanych w ramach programu ASOS.

Anita Drygajło – trenerka kompetencji cyfrowych – trener w projektach Google dla Seniorów i E-usługi publiczne dostępne dla seniora. Posiada doświadczenie w projektach senioralnych realizowanych w ramach programu Aktywni+.

Trenerzy wspomagający:

Iwona Freitag, Dariusz Matuszny, Katarzyna Bortel, Aleksandra Woźniczko, Martyna Śmiłowska

Inne Projekty

Ta strona wykorzystuje pliki cookie.
Skip to content
Zobacz
Przeciągnij