Skip links

Dziennikarz Obywatelski Międzynarodowe

Dziennikarz obywatelski był skierowany do młodzieży, wśród której chcieliśmy kształtować ideę dziennikarstwa obywatelskiego oraz podnieść ich kompetencje kreatywne, takie jak tworzenie podcastów, prowadzenie kanału na YouTube, obsługa sprzętu i programów do montażu. Projekt kształtował i pobudzał postawy obywatelskie wśród młodzieży, poprzez zachęcenie do zaangażowania w życie społeczne wykorzystując dziennikarstwo obywatelskie, a tym samym zajmowanie głosu w sprawach dla nich ważnych i trudnych.

Grupą docelową projektu była młodzież, wśród której chcieliśmy kształtować młode dziennikarstwo obywatelskie oraz podnosić ich kompetencje kreatywne, takie jak tworzenie podcastów, prowadzenie kanału na YouTube, obsługa sprzętu i programów do montażu. Projekt  kształtował i pobudzał postawy obywatelskie wśród młodzieży, poprzez zachęcenie do zaangażowania w życie społeczne wykorzystując dziennikarstwo obywatelskie, a tym samym zajmowanie głosu w sprawach dla nich ważnych i trudnych.

W ramach inicjatywy zbudowaliśmy silne relacje z organizacjami z Polski, Włoch, Bułgarii i Portugalii, dzięki czemu ich członkowie mieli szansę rozbudować swoje kompetencje cyfrowe, nauczyli się nowych metod pracy z młodzieżą z udziałem doświadczonych dziennikarzy. Przeprowadziliśmy warsztaty i dyskusje, które skłoniły uczestników do głębszego namysłu o chcieliby wyciągnąć z projektu, jak również był to obszar do wymiany zdobytymi doświadczeniami i wiedzą.

Realizacja

1.03.2021–31.08.2022

Liczba odbiorców

52

Strona projektu

neweurope.info

Co nam się udało

Udało nam się zrealizować cykl warsztatów na których uczestnicy zdobyli nowe umiejętności, mieli możliwość do podzielenia się ze sobą własnymi doświadczeniami i wiedzą. Stworzyliśmy moduł e-learningowy “Civic journalist guide” jest to program szkoleniowy dla młodzieży, koncentrujący się na kompetencjach kreatywnych, związanych z dziennikarstwem obywatelskim, tj. tworzenie podcastów, prowadzenie kanału na YT, nadawanie na żywo z wydarzeń ulicznych, obsługa sprzętu i programów do montażu. Powstała również platforma e-learningowa “Civic journalist website” , która jest portalem informacyjnym w ramach którego młodzi dziennikarze obywatelscy z 4 krajów mogli tworzyć obywatelskie materiały tłumaczone na 4 języki, dotyczące praw człowieka i polityki klimatycznej z perspektywy młodzieży.

52
ODBIORCÓW BEZPOŚREDNICH
1000
ODBIORCÓW POŚREDNICH
10
PRACOWNIKÓW
7
WOLONTARIUSZY

Obszar interwencji

Inicjatywa „Dziennikarz obywatelski – zawód przyszłości” powstała, ponieważ zauważyliśmy potrzebę zwiększenia znaczenia społeczeństwa obywatelskiego UE. Z uwagi na panujący brak wolnych mediów, stworzyliśmy ten projekt, aby podnieść kompetencje młodych ludzi z zakresu tworzenia rzetelnych tekstów. Projekt pokazał uczestnikom, czym są wolne media i jak ważne jest ich istnienie. Bez wolnych mediów ludzie nie będą mieli dostępu do prawdziwych informacji tylko do tych wiadomości, które władze państwa uznają za ważne i istotne dla nich.

image_2023-02-02_18_47_34 kopia

Współfinansowano ze środków programu Unii Europejskiej Erasmus+

Inne Projekty

Ta strona wykorzystuje pliki cookie.
Skip to content
Zobacz
Przeciągnij