Cyfrowa Integracja Seniorów: Projekt ‘E-usługi 2.0’ na Śląsku
“E-usługi 2.0: Cyfrowe Wsparcie dla Seniorów na Śląsku
Projekt “E-usługi publiczne dostępne dla seniora 2.0” wrócił w kolejnej edycji i już cieszy się powodzeniem. Dla przypomnienia, ta inicjatywa ma na celu wsparcie seniorów w obszarze technologii teleinformatycznych i korzystania z Internetu. Głównym założeniem przedsięwzięcia jest edukacja i włączenie osób powyżej 60 roku życia do wirtualnej przestrzeni, zwiększając ich kompetencje w obszarze nowoczesnych technologii i aplikacji ułatwiających sprawne załatwianie spraw urzędowych i medycznych za pośrednictwem platform cyfrowych. Inicjatywa jest realizowana w formie cyklu spotkań w 15 miejscowościach województwa Śląskiego. Ostanie warsztaty odbywały się m.in. w Piekarach Śląskich, Raciborzu, Tarnowskich Górach i Świętochłowicach.
Nauka Obsługi Platform Cyfrowych: Seniorzy i Nowoczesne Technologie
Podczas warsztatów seniorzy uczą się obsługi platform cyfrowych, takich jak PUE ZUS, ePUAP oraz Internetowe Konto Pacjenta, które umożliwiają im korzystanie z usług w różnych sektorach bez wychodzenia z domu. Seniorzy zdobywają umiejętności, takie jak założenie profilu zaufanego, złożenie wniosku o nowy dowód osobisty, korzystanie z aplikacji mObywatel czy wykupienie e-recepty. Dodatkowo, seniorzy dowiadują się, jak sprawdzić informacje o wypłacanych świadczeniach oraz złożyć wniosek o wypłatę danego świadczenia.
Przedsięwzięcie przynosi wiele korzyści dla uczestników seniorów. Poprzez zdobycie nowych umiejętności i wiedzy z zakresu obsługi nowoczesnych technologii, seniorzy stają się bardziej niezależni i samodzielni. Dzięki możliwości załatwiania spraw urzędowych i medycznych online, seniorzy unikają stania w kolejkach i oszczędzają czas. Szczególnie ważne jest to dla osób, które mają problem z poruszaniem się lub staniem przez dłuższy czas w kolejce,w takiej sytuacji umiejętność korzystania z aplikacji i platform staje się niezastąpiona, jeśli ktoś chce funkcjonować w miarę samodzielnie.
W ramach inicjatywy stworzono materiały warsztatowe i udostępniono propozycje przeprowadzenia zajęć innym organizacjom pozarządowym, aby promować działania zwiększające umiejętności posługiwania się nowoczesnymi technologiami wśród osób powyżej 60 roku życia w województwie śląskim i nie tylko. Projekt jest komplementarny z innymi działaniami podejmowanymi przez naszą Fundację w kierunku pomocy dojrzałym pokoleniom, które mają na celu włączenie cyfrowe seniorów i podnoszenie ich kompetencji cyfrowych.
Zachęcamy na spotkania wszystkich seniorów zainteresowanych nauką poruszania się po platformach cyfrowych, którzy chcą stać się bardziej samodzielni i nie tracić czasu w kolejkach. Uczestnictwo w warsztatach to również świetna okazja do integracji i poznania nowych osób.