Skip links

Moc lokalnych inicjatyw: Śląskie Lokalnie wyróżnia najlepsze projekty społeczne

Kolejna edycja konkursu Śląskie Lokalnie dobiega końca. Sprawozdania z mikroprojektów są jeszcze weryfikowane przez ekspertów, natomiast już teraz chcieliśmy podziękować wszystkim realizatorom działań społecznych. To dla Was zorganizowaliśmy tę uroczystą galę podsumowującą efekty, które wspólnie udało nam się osiągnąć.

Najprzyjemniejszym momentem spotkania był czas, kiedy mogliśmy zaprosić Was na scenę i wyróżnić za wyjątkowe podejście do działalności społecznej. Każdy z wyróżnionych projektów miał w sobie coś, co urzekło komisję oceniającą. Czy to skala prowadzonych działań, profesjonalizm, charakter projektu, zasięg oddziaływania, liczba befenicjentów, wzniosła idea – każdy projekt był wyjątkowy.

Jesteśmy dumni ze wszystkich projektów, ale trzy zasłużły na szczególne wyróżnienie, dlatego przyznaliśmy im trzy równorzędne nagrody. Były to:

1. Apteczka na szlaku – projekt, w ramach którego społecznicy montowali ogólnodostępne i darmowe apteczki na beskidzkich szlakach górskich.
2. Dej pozór – projekt seniorów z Wyr, którzy na wiele sposób aktywizowali i integrowali międzypokoleniowo lokalną społeczność. Działanie nabrało takiego rozmachu, że było kontynowane długo po zakończeniu planowanych działań.
3. Gryfne bajtle z Bytomia – bezpośrednimi uczestnikami projektu były aż 133 osoby, głównie… bytomskie przedszkolaki.

Pozostałe wyróżnione projekty:
1. Grupa “Onko-Wolontariusze” zrealizowała inicjatywę “Onko-Akademia – nie tylko dla pacjentów”, w ramach której przeprowadzili szereg działań m.in. dla pacjentów Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach. Zorganizowano warsztaty literackie i pogadanki dotyczące wybranych autorów, a także 5 spacerów historycznych z elementami nordic-walking.
2.  Grupa “Nocni Łowcy” zorganizowała grę terenową NOCnik, w której wzięło udział aż 22 drużyny. Cała trasa miała aż 12 kilometrów długości! Fabuła dotyczyła świata ogarniętego zarazą, w którym uczestnicy są ostatnimi ludźmi i muszą znaleźć prof. Hermana, polskiego farmakologa, który opracował antidotum.
3.  Inicjatywa “Zawierciańskie Getto” miała na celu uczczenie 80 rocznicy likwidacji getta w Zawierciu. Członkowie grupy nagrali wywiady z osobami, które przetrwały zawierciańskie getto. Wywiady zostały zmontowane w film, w którym została również ukazania historia Inki Wajsbort.
4. Stowarzyszenie Szlifierka przeprowadziła wiosenne warsztaty artystyczne dla młodzieży z Tarnowskich Gór. Chcieli przeciwdziałać uzależnieniom i wykluczeniom społecznym, promować zdrowy tryb życia i wolontariat. Najważniejsze jest stworzenie bezpiecznego miejsca spotkań młodzieży, jako alternatywy dla pubów, klubów, galerii handlowych.
5. Grupa “Ludzie z Rybnika” przeprowadzili operację “Czysta Ruda”, w ramach której posprzątali tereny wzdłuż rzeki od ul. Gliwickiej aż do Zalewu Rybnickiego. Część osób spływało rzeką, zbierając śmieci zalegające w wodzie. Podczas akcji zebrano ponad pół tony śmieci!
6. Grupa “Mocni z MDP” zrealizowała inicjatywę “Najpierw w MDP, potem w OSP!”, w ramach której zorganizowali cykl warsztatów dla młodzieży. Dzięki nim młodzi ludzie uczą się odpowiedzialności i współpracy w zespole. Przez udział w szkoleniach, rozwijają umiejętności zarówno fizyczne, jak i mentalne. Po drugie, to doskonała okazja dla nich, aby poznać świat straży pożarnej od kuchni. Mogą zobaczyć, jak wygląda praca strażaków na co dzień i dowiedzieć się więcej o technikach ratowniczych. #OSPLeszczyny
7. Stowarzyszenie Utgard buduje pod Pyskowicami wikińską osadę, gdzie będą mogli jeszcze bardziej rozszerzyć swoje działania i dalej promować kulturę wczesnośredniowiecznej Skandynawii, wiedzę historyczną, poznawanie zwyczajów i obrzędów z tamtego okresu.

Wszystkim realizatorom serdecznie gratulujemy! Zapraszamy także już teraz do udziału w kolejnej edycji konkursu Śląskie Lokalnie.

W tym roku w Śląskie Lokalnie oceniliśmy ponad 600 wniosków i przyznaliśmy 93 dotacje na kwotę blisko pół miliona złotych. W ramach mikroprojektów dotarliśmy do ponad 10000 beneficjentów. Informacje o inicjatywach dotarły aż do 300 000 osób!

Więcej: www.fioslaskie.com.

Konkurs Śląskie Lolalnie 2021-2023 sfinansowano ze środków Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich na lata 2021-2030.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie.
Skip to content
Zobacz
Przeciągnij