Ośrodek Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem Poradnicze

Celem ośrodka jest dotarcie do jak największej ilości osób w trudnej sytuacji życiowej, osób pokrzywdzonych przestępstwem oraz osób im najbliższych. W ramach projektu prowadzone są szeroko pojęte działania pomocnicze, w tym udzielanie pomocy prawnej, psychologicznej oraz wsparcia finansowego. Wszystkie te działania mają na celu ogólną pomoc pokrzywdzonym, a w szczególności poprawę ich bytu.
Ośrodek jest skierowany do osób, które padają ofiarą przestępstwa, świadków przestępstw i osób im najbliższych. Do osób, których dobro prawne jest bezpośrednio naruszone lub zagrożone w wyniku przestępstwa. W celu dotarcia do jak największej ilości osób, kontaktujemy się ze śląskimi domami samotnej matki, organizacjami wspierającymi ofiary przemocy domowej i nawiązujemy ścisłą współpracę z Komendą Miejską w Gliwicach.
Dzięki "Ośrodkowi pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem", docieramy do osób w potrzebie i udzielamy im kompleksowej pomocy, w tym konsultacji psychologicznych, szkoleń i wsparcia finansowego. Finansując kursy i egzaminy potwierdzające kwalifikacje zawodowe, pomagamy beneficjentom projektu w wejściu na rynek pracy i poprawie ich sytuacji finansowej.

Co nam się udało
W ramach projektu udzielamy nieodpłatnego wsparcia w zakresie pomocy prawnej osobom pokrzywdzonym i osobom im najbliższym, jak również wsparcia w zakresie alternatywnych metod rozwiązywania sporów. Pokrywamy koszty związane z kształceniem w szkołach i przedszkolach publicznych oraz koszty żywności. Finansujemy przejazdy środkami komunikacji publicznej i koszty świadczeń zdrowotnych, lekarstw w zakresie, w którym lek nie podlega refundacji. Udzielamy wsparcia psychoterapeutycznego, psychologicznego i psychiatrycznego osobom pokrzywdzonym przestępstwem oraz osobom im najbliższym. Otworzyliśmy lokalne punkty pomocy pokrzywdzonym przestępstwem, które mieszczą się w: Rudzie Śląskiej przy ul. Goduli 24/2, Tarnowskich Górach przy ul. Opolskiej 23c/8, oraz w Zabrzu przy ul. Andrzeja Boboli 4/1.
Obszar interwencji
Przestępstwa, przemoc domowa są niestety nierzadko codziennością dla niektórych osób. Problemy te dla poszczególnych grup społecznych znacząco nasiliły się w czasie epidemii. Naszym podstawowym obowiązkiem jest świadczenie realnej, odpowiadającej na konkretne potrzeby pomocy, niezależnie od jej skali i wymiaru. Wobec tego OPOP stale działa na poczet pomocy osobom poszkodowanym i ich najbliższym a ponadto czynnie działa dla grup szczególnie narażonych w czasie epidemii, tj. ofiary przemocy domowej, pracowników, osoby zadłużone (w zakresie upadłości konsumenckiej).

Sfinansowano ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości.