Skip links

Laboratorium Kultury Żywieckiej Kulturalne

Laboratorium Kultury Żywieckiej jest inicjatywą dotyczącą kompleksowych działań zmierzających do stworzenia nowoczesnego ośrodka kultury, który zajmuje się sztuką ludową Żywiecczyzny. Celem projektu jest przeprowadzenie modernizacji budynku w stylu modernistycznym z 1937 r, położonego w górach nad jeziorem w Międzybrodziu Bialskim. Modernizacja obejmuje prace takie jak: dostosowanie obiektu do potrzeb osób niepełnosprawnych, wymianę instalacji, modernizację ciągów komunikacyjnych. Etap pierwszy obejmuje część prac remontowych, a kolejne działania o charakterze kulturalnym zostaną zrealizowane do końca 2025 roku. Laboratorium jest miejscem, które wspiera rozwój i działalność lokalnej kultury żywieckiej. W Laboratorium są organizowane „żywe lekcje kultury” dla gości z całej Polski, którzy biorą udział w warsztatach prowadzonych przez lokalnych artystów.

Laboratorium Kultury Żywieckiej jest przeznaczone dla lokalnych twórców, stowarzyszeń, grup artystycznych, które otrzymują przestrzeń do organizacji różnorodnych spotkań i warsztatów. Dla nich nasze sale warsztatowe są udostępnione bezpłatnie. Na wydarzenia kulturalne organizowane w Laboratorium zapraszamy młodzież z województwa śląskiego i z całej Polski. Podczas spotkań mają oni szansę poznać i doświadczyć na żywo kulturę ludową Żywiecczyzny. Laboratorium służy jako miejsce otwarte dla lokalnych organizacji i stowarzyszeń z różnych regionów do wymiany doświadczeń, problemów i pomysłów.

Realizacja projektu jest podzielona na trzy etapy. Pierwszy etap obejmuje przedmiot zadania, czyli remont nieruchomości. Prace związane z tym zadaniem zakończyły się w 2022 roku. Kolejne etapy, tj. działalność Laboratorium Kultury Żywieckiej, są realizowane zgodnie z umową, sprawozdaniem i wnioskiem i mają być zakończone do końca 2025 roku. Po zakończeniu projektu, wsparcie lokalnych artystów oraz organizacja żywych lekcji kultury ludowej Żywiecczyzny są określone jako “Plan rozwoju wnioskodawcy w obszarze działalności kulturalnej” i są do wykonania w terminie 3 najbliższych lat.

Termin realizacji

01.01.2022-31.12.2025

Liczba odbiorców

2000

Strona projektu

-

Co nam się udało

Laboratorium Kultury Żywieckiej będzie miejscem otwartym na różne formy ekspresji i edukacji kulturalnej. Projektowany ośrodek ma na celu wypełnienie luki w przestrzeni kulturalnej. Działalność Laboratorium ma charakter innowacyjny znany w Europie Zachodniej, ale w Polsce nieobecny. W regionie brak nowoczesnego obiektu, którego oferta zapewnia szeroki dostęp do ukierunkowanej na interakcje edukacji kulturalnej dzieci i młodzieży.

Obszar interwencji

Inspiracją do stworzenia Laboratorium Kultury Żywieckiej był udział w Tygodniu Kultury Żywieckiej. Jest to wielki, międzynarodowy festiwal folklorystyczny, podczas którego lokalni twórcy zauważyli, że w regionie brak nowoczesnego obiektu, który mógłby przez cały rok zapewniać dostęp do edukacji kulturalnej ukazującej bogate dziedzictwo Żywiecczyzny. Zależy nam na organizacji żywych lekcji kultury, które w naszych dotychczasowych projektach spotkają się z dużym zainteresowaniem uczestników. Bazując na doświadczeniu naszej organizacji, zależy nam na stworzeniu ciekawej i angażującej oferty warsztatów, spotkań i działań. Na wydarzenia kulturalne organizowane w Laboratorium będziemy zapraszać młodzież oraz organizacje lokalne z całej Polski, podczas których będą mieli szansę poznać i doświadczyć na żywo kulturę ludową Beskidu Żywieckiego.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Inne Projekty

Ta strona wykorzystuje pliki cookie.
Skip to content
Zobacz
Przeciągnij