Skip links

Familoki 3.0 Kulturalne

Inicjatywa Familoki 3.0 została podzielona na trzy edycje, każda z nich była poświęcona na odkrywaniu i prezentowaniu lokalnych, nieznanych historii dotyczących kolonii robotniczych z Górnego Śląska i Zagłębia. Celem inicjatywy było rozpowszechnianie mało znanych miejsc o znaczeniu historycznym oraz podniesieniu świadomości odbiorców za pomocą spotkań edykacyjno-historycznych na temat kolonii robotniczych.

W inicjatywie wzięli udział głównie mieszkańcy województwa śląskiego w każdym wieku. Dzięki czemu osoby z różnych grup wiekowych miały okazję poznać historię kolonii robotniczych. W spotkaniach brali udział także mieszkańcy kolonii robotniczych , którzy mieli szansę podzielić się z pozostałymi uczestnikami ciekawostkami na temat tego, jak wyglądało dawniej życie w familokach.

Projekt Familoki miał na celu zwrócić uwagę mieszkańców na wartość historyczną, architektoniczną, kulturową kolonii robotniczych na terenie Górnego Śląska i Zagłębia. W ramach inicjatywy zorganizowaliśmy 14 spacerów edukacyjno-kulturowych. Na bazie odwiedzonych przez nas miejsc stworzyliśmy mini przewodnik po koloniach robotniczych, dzięki temu osoby, które nie miały możliwości wziąć udziału w wydarzeniach, mogą wybrać się na spacer w gronie najbliższych.  Opowiedzieliśmy również o koloniach robotniczych, które w minionych latach zostały wyburzone.

Termin realizacji

01.01.2022-31.12.2022

Liczba odbiorców

900

Strona projektu

www.familoki.com

Co nam się udało

W ramach projektu udało nam się stworzyć stronę internetową https://www.familoki.com/ oraz profil w mediach społecznościowych https://www.facebook.com/familoki. Na profilu „Familoków” na Facebooku publikowane były wszystkie informacje na temat organizowanych wydarzeń. Dzięki czemu wzbogaciliśmy ofertę kulturalną miast Górnego Śląska dla osób odwiedzających rejony województwa śląskiego. Stworzyliśmy aplikację mobilną na której umieszczone zostały informacje i zdjęcia na temat odwiedzonych kolonii robotniczych. Na mapie w aplikacji oznaczony został szlak familoków, dzięki czemu turyści mają szybki i łatwy dostęp do informacji dotyczących zwiedzanych osiedli w każdym miejscu i czasie.

Obszar interwencji

Na Górnym Śląsku i Zagłębiu w XIX i XX wieku powstało ponad 200 kolonii robotniczych. Czasami były to tylko nieliczne ulice, a czasem powstały małe miasteczka. Inicjatywa Familoki powstała, ponieważ chcieliśmy docenić nasz region, jego historię i kulturę. Za pomocą tego projektu oddaliśmy hołd dla historii naszego pięknego województwa, zwróciliśmy uwagę na zalety jakie posiadają znajdujące się na jego terenie obiekty, a w szczególności osiedla robotnicze. Kiedyś osiedla kojarzone były głównie ze starymi, brzydkimi budynkami, które niczym nie wyróżniają się na tle innych, nowoczesnych miejsc. Natomiast w opinii publicznej nie mówiono, że osiedla robotnicze to miejsca z wielowiekową tradycją oraz bogatą historią, które znają tylko nieliczni. Za pomocą projektu Familoki chcieliśmy zachęcić mieszkańców miast do tego, aby potraktowali osiedla robotnicze jako miejsca o ogromnym potencjale turystycznym, z wartościową historią i architekturą.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Inne Projekty

Ta strona wykorzystuje pliki cookie.
Skip to content
Zobacz
Przeciągnij