Skip links

Śląskie Stwory i Potwory Kulturalne

Inicjatywa miała na celu zebranie i utrwalenie wiedzy o lokalnych mitach i przesądach, jako o części niematerialnego dziedzictwa kulturowego Górnego Śląska. Był to projekt edukacyjno-animacyjny wspomagający lokalne społeczności w działaniach twórczych, w działaniach na rzecz zachowania, przekazu i kontynuacji tradycji regionalnych oraz w działaniach inspirowanych lokalnym dziedzictwem kulturowym i nawiązujących do niego.

Projekt był kierowany do mieszkańców województwa śląskiego, do każdej grupy wiekowej, zarówno do osób starszych, jak i młodych. Osoby starsze miały okazję powspominać dzieciństwo i historie z nimi związane, jak również podzielić się z młodszymi pokoleniami opowieściami na temat stworów i potworów, które występowały na Śląsku. Osoby młodsze mogły zapoznać się z częścią dziedzictwa kulturowego, o którym nie miałyby okazji usłyszeć w szkole.

W ramach inicjatywy przeprowadziliśmy 8 wywiadów pogłębionych ze starszymi mieszkańcami Powiatu Gliwickiego. Porozmawialiśmy z nimi o stworach i potworach, bohaterach lokalnych baśni, legend i przekazów ludowych. Zebrane opowieści wykorzystane zostały do stworzenia Mapy Śląskich Potworów. Zorganizowaliśmy 12 warsztatów edukacyjno-kulturalnych dla uczniów szkół podstawowych Powiatu Gliwickiego. Podczas zajęć uczniowie zostali zaznajomieni z legendami o stworach i potworach, a następnie wzięli udział w zajęciach artystycznych w formie teatru obrazkowego Kamishibai. Technika teatru Kamishibai polega na opowiadaniu historii, wykorzystując plansze z obrazkami oraz drewniany parawan, za którym przedstawiane są kolejne fragmenty legend .

Termin realizacji

1.04.2021–15.10.2021

Liczba odbiorców

400

Co nam się udało

Powstała mapa stworów, gdzie można znaleźć wizerunki straszydeł wraz z miejscami ich występowania oraz legendami. Na mapie zostały przedstawione wizerunki straszydeł wraz z miejscem ich występowania oraz legendami. Mapa została przekazana bezpłatnie dla wszystkich szkół podstawowych w Powiecie Gliwickim. Stworzyliśmy stronę Internetową, na której zamieściliśmy wszystkie poznane stwory i potwory, wszyscy zainteresowani tematyką historii ludowych znajdą tam grafiki przedstawiające stwory z legendami.

400
ODBIORCÓW BEZPOŚREDNICH
150
ODBIORCÓW POŚREDNICH
14
PRACOWNIKÓW
7
WOLONTARIUSZY

Obszar interwencji

Tradycja jest nieodłącznym elementem polskiej kultury. Nasi przodkowie z ogromną pieczołowitością dbali, aby obyczaje, wiedza i inne cenne wartości przekazywane były z pokolenia na pokolenie. Dokładano wszelkich starań, aby uchronić je przed zapomnieniem. Inicjatywa Śląskie Stwory i Potwory powstała w celu pielęgnowania historii i tradycji ściśle związanej z województwem śląskim.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska 2021.

Inne Projekty

Skip to content
Zobacz
Przeciągnij