Ruszyły spacery po śląskich osiedlach

Ruszyły spacery po śląskich osiedlach

07.06.2021

Pierwszy spacer w ramach tegorocznej edycji projektu Familoki 2.0 za nami!

Pierwszy spacer w ramach tegorocznej edycji projektu Familoki 2.0 odbył się w niedzielę 6 czerwca na terenie kolonii patronackiej Ballestrema w Zabrzu-Rokitnicy. Zaczynamy od jednej z najbardziej urokliwych kolonii patronackich na Górnym Śląsku.


Osiedle robotnicze w Rokitnicy, dzielnicy Zabrza było jednym z najnowocześniejszych kompleksów patronackich w Europie na początku XX wieku. Kompleks został stworzony przez Hrabiego Franciszka von Ballestrema, jako odpowiedź na problemy mieszkaniowe pracowników jego kopalni węgla kamiennego Castellengo. Projekt osiedla wykonał pochodzący z Berlina Hans von Poellnitz. Architekt nadał mu wiejski charakter, ale zespół miał przewyższać standardem inne kolonie robotnicze. Uczestnicy podczas spaceru dowiedzieli się, jak powstały Stalowe Domy w Zabrzu, co to jest Fytlok i jak wyglądało życie w kolonii.

Przez najbliższe miesiące odbędą się kolejne spacery, a już 20 czerwca zapraszamy wszystkich chętnych na wycieczkę po dawnej dzielnicy hutniczej w Gliwicach.


wróć do listy